Wordpress Hızlandırma

WordPress 5.8 WebP Desteğiyle Daha Hızlı Olacak

WebP desteği ilk olarak Google tarafından Eylül 2010 oluşturululmuştur. Google’ın geliştirmiş olduğu bu görüntü formatı kaliteyi korur. Aynı zamanda diğer formatlara kıyasla çok daha yüksek bir sıkıştırma oranı sağlıyor. WordPress cephesinden de bu konuyla ilgili önemli bir hamle geldi. Ayrıca yapılan açıklamaya göre Temmuz 2021’de yayınlanacak olan WordPress 5.8 WebP görüntü formatı desteğini de beraberinde getirecektir.

WordPress 5.8 WebP Desteğiyle Daha Hızlı Olacak
WordPress 5.8 WebP Desteğiyle Daha Hızlı Olacak

WebP görüntü formatı, PNG’ye kıyasla yüzde 26, JPEG’e kıyasla da yüzde 25-34 oranında daha küçük bir dosya boyutuna sahip. Yeni WordPress sürümüyle birlikte WordPress altyapılı internet sitelerine eklenecektir. Böylece bu görüntü formatı, görsellerin boyutunu önemli ölçüde küçültecek. Böylece sayfa açılış hızları da önceki sürümlere kıyasla daha da artacak. Aynı zamanda WordPress kullanıcıları bu özellik sayesinde daha fazla bant genişliği tasarrufu da sağlayabilecekler. Bununla beraber yeni sürümle WordPress’e dahil olacak olan söz konusu görüntü formatı da; yetkililerin söylediğine göre otomatik olarak etkinleştirilebilecektir.

İlgili Makaleler
Wordpress Modern Görüntü

WebP desteğini de beraberinde getirecek olan 5.8 güncellemesinin 20 Temmuz‘da yayınlanması beklenmektedir. Ayrıca önümüzdeki ay yayınlanan güncellemenin bazı iyileştirmeleri ve geliştirmeleri de site sahiplerine sunacağı ifade edilmektedir. Bu sayede WordPress 5.8 WebP Desteğiyle Daha Hızlı Olacak.

WordPress 5.8’de kullanıcıları neler bekliyor?

  • Yazı editörüne düzenleme modu, zengin metin yer tutucusu, liste görünümleri, kapak bloğu gibi bir çok geliştirmeler ekleniyor
  • Özelleştirici’de bulunan widget’ları engelleme
  • Twemoji güncellemesi ve yeni emojiler
  • Medya ve metni sütunlara dönüştürme özelliği
  • Performans iyileştirmeleri
  • Yeni blok desenleri
  • görüntü alt boyutlarına varsayılan değer ayarlama
  • Ve daha bir çok özellik 5.8 sürümünde!

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu