Wordpress Hatalar

Wordpress Memory Limit Nasıl Arttırılır?

Özellikle WordPress kullanıcıların son zamanlarda karşılaştığı hatalardan bir tanesi yeni bir eklenti yükleme veya eklenti güncelleme esnasında görülen  “Memory Limit Hatası” konusunda bilgi vermeye çalışacağım. İnanılmaz bir şekilde “CPU Harcayan” eklentilerin Wordpress sitenizin sayfasında  gösterdiği “memory limit hatası” genellikle aşağıdaki uyarıya benzer olduğunu hatırlatalım. Bu hatayı almanızdaki ana sebep, sitenizin default-varsayılan olarak atanan “bellek kullanım limitini” aşılmasıdır. Wordpress memory limit hatası genellikle şuna benzer. Peki Wordpress memory limit nasıl arttırılır? ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 2348617 bytes) in /home8/xyx/public_html/wp-includes/plugin.php on line xyx

Wordpress Memory Limit Nedir?

WordPress işletim sistemlerinde tema ve eklentilerin sağlıklı çalışabilmesi için sistemimize uyguladığımız RAM kullanımıdır. Her geçen gün daha fazla kaynağa ihtiyaç duyan bu tema ve eklentiler, sunucunun Memory (RAM) altyapısını kullanmaktadır. WordPress varsayılanı 40MB olarak geldiğinden özellikle 2021 yılında bu sorunlarda ciddi artışlar görülmüştür.

İlgili Makaleler

Sitenizin Memory Limit (Bellek Sınırının) Ne Kadar Olduğunu Öğrenmek

Öncelikle yapmamız gereken web sitenizin memory limit sınırının kaç mb olduğunu öğrenmektir. Memory limit sınırını öğrenmek için en çok kullanılan bu yöntemde;

Serverınızda view-php-info.php adında yeni bir dosya oluşturun ve aşağıdaki kodu oluşturduğunuz dosya içerisine ekleyin.

<?php phpinfo(); ?>

Yeni dosyanızı oluşturduktan sonra tarayıcınızdan oluşturduğunuz dosyanın url adresine yani,  http://www.sizinsiteniz.com/view-php-info.php url adresine gidin.

Adrese gittiğiniz zaman karşınıza aşağıdaki resimde görüldüğü gibi uzun bir tablo çıkacaktır. Bu tablodan memory_limit sekmesini aratın. Karşısında çıkan değer sitenizin güncel memory limitidir.

Memory Limit Hakkında
Wordpress Memory Limit Hakkında

Ne kadar Memory ( Belleğe) İhtiyacınız Var?

Wordpress’in default olarak yani varsayılan değer olarak atadığı memory limiti 32 mb ile sınırlıdır.  Eğer çok fazla sayıda eklenti kullanıyorsanız veya trafiğiniz artık yükselmişse sitenizin 64mb veya üzerinde memory limit kullanımına ihtiyacı olacaktır. Sitenizi ilk kez açtığınızda herhangi bir sorun olmayacaktır. Ancak zamanla yeni eklentiler ve ziyaretçi sayısının artmasıyla her webmaster’ın karşılaştığı bu sorunla sizde karşılacaksınız.

Eğer kullanacağınız bellek miktarı konusunda bir fikriniz yoksa WP-Memory-Usage eklentisini kullanmanızda fayda var diye düşünüyoruz. Eklentiyi kurup çalıştırın ardından Memory Usage kısmına bakın. Eğer memory usage sekmesi kırmızı ise memory limit sınırını arttırmanız gerekiyor gibi bir anlam çıkacaktır.

Wordpress Memory Limit Belirleme
Wordpress Memory Limit Belirleme

Peki “WordPress Memory Limit” Nasıl Arttırılır?

1- Config.php Dosyası Üzerinden Memory Limit Arttırma: 

Bu yöntemde FTP üzerinden Wordpress sitenizin sunucusuna bağlanın ve ana dizininde yer alan “wp-config.php” dosyasını açın ve aşağıdaki kodu içerisine ekleyin. Bu en çok yapılan yöntemlerden bir tanesidir. Yaptığımız bu işlemde memory limitimizi varsayılan olarak belirlenen 32mb‘tan 64mb‘a çıkarmış olduk. Memory limit hatası bu işlemi uyguladıktan sonra ortadan kalkacağını göreceksiniz.

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’);

2- .htaccess Dosyası Üzerinden Memory Limit Arttırma: 

htaccess doyasınıza FTP üzerinden yada cPanel üzerinden bağlanarak aşağıdaki satırı .htaccess dosyanızın içerisine ekleyin.

php_value memory_limit 64M

.htaccess dosyasına bu satırı ekleyerek, varsayılan olarak atanan 32mb‘lık memory limit sınırlamasını 64mb‘a çıkardık.

3- Php.ini Dosyası Üzerinden Memory Limit Arttırma: 

Bir çok host firması kullanıcıları için php.ini dosyasına erişimi engeller ( özellikle paylaşımlı hosting kullananlara ). Eğer php.ini dosyanıza erişim yetkiniz varsa aşağıdaki yöntemide uygulayabilirsiniz.

Yukarıda anlattığım gibi serverınızda view-php-info.php adında yeni bir dosya oluşturun ve bu sefer “Loaded Configuration File” sekmesini aratın. Php.ini dosyanızın lokasyonunu buradan öğrenebilirsiniz.

PHP Dosyası Üzerinden Memory Limit Arttırma
PHP Dosyası Üzerinden Memory Limit Arttırma

Php.ini dosyanızın lokasyonunu öğrendikten sonra dosyaya giriş yapın ve 32mb olan memory limit sınırlamasını 64mb yada 128mb yapın. Eğer php.ini sayfanızda memory_limit sekmesi yoksa sayfanın sonuna memory_limit = 64M; ibaresini ekleyin. Eklemeyi yaptıktan sonra kaydedin ve Apache serverınızı httpd restart emri ile tekrar başlatın.

4- CPanel/VHM Panel Üzerinden Memory Limit Arttırma: 

Dosyalar, ayarlar uğraşmak istemeyenlerin deneyebileceği bir yoldur. Öncelikle VHM Panele ulaşın. Ardından arama kısmına php yazın ve buradan PHP Configuration Editor’a gidin.

 CPanel/VHM Panel Üzerinden Memory Limit Arttırma
CPanel/VHM Panel Üzerinden Memory Limit Arttırma

Açılan pencereden memory_limit kısmını istediğinize göre 64M veya 128M yapın ardından Kaydet deyip çıkabilirsiniz.

CPanel/VHM Panel Üzerinden Bellek Limit Arttırma2
CPanel/VHM Panel Üzerinden Memory Limit Arttırma2

Eğer yukarıda anlatttığım işlemleri yapmanıza rağmen hala bu hatayı alıyorsanız hosting firmanızla iletişime geçmenizde fayda var.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu