Wordpress Hatalar

Wordpress Beyaz Ekran Hatası

Wordpress beyaz ekran hatası, İçerik Yönetim Sisteminde (CMS) meydana gelen en yaygın hatalardan biridir. Bu hata, web sitenizi hem yöneticiler hem de ziyaretçiler tarafından erişilemez hale getirir. Neyse ki, bu sorunu çözüme kavuşturmak için izleyebileceğiniz bazı kolay yollar mevcut… Bu yazıda, WordPress Beyaz Ekran Hatası‘nın sebebine ve bu sorunun nasıl ortadan kalkacağına değineceğiz.

Beyaz ekran hatasının en kötü tarafı da bazen sitenizin belirli bölgelerinde ortaya çıkmasıdır.( Örneğin; sitenizde her şey düzgün çalışıyor fakat bir yazınıza girdiğinizde karşınızda beyaz ekran hatası.) Hiç vakit kaybetmeden yazımı detaylı bir şekilde okursanız eminim ki beyaz ekran hatası sorununu daha kısa sürede çözeceksinizdir.

İlgili Makaleler

Kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak bazen beyaz ekranda “HTTP ERROR 500” gibi farklı hata mesajları da görebilirsiniz.

* ÖNEMLİ: Alttaki işlemleri uygulamadan önce sitenizin yedeğini almanızı şiddetle tavsiye ederim. 

404 Sayfa Bulunamadı

Wordpress Beyaz Ekran Hatası Almanızın Sebebini Öğrenme

Ekranınızda beyaz ekran hatası ile karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken şey aşağıdaki kodu wp-config.php sayfanıza eklemenizdir.

error_reporting(E_ALL); ini_set('display_errors', 1);
define( 'WP_DEBUG', true);

Bu kodu wp-config.php sayfanıza eklediğinizde sitenize tekrar giriş yapmayı deneyin. Bu sefer beyaz ekran hatası’nın neden kaynaklandığını Wordpress, uyarı olarak ekranın üst kısmında göstericektir.

Eğer beyaz ekran hatası sadece uzun bir yazınızda oluşuyor ise, cache’yi temizlemelisiniz demektir. Aşağıdaki kodu wp-config.php sayfanıza ekleyin. Bu kod cache’yi boşaltıcaktır.

/** uzun yazı beyaz ekran hatası */
ini_set('pcre.recursion_limit',20000000);
ini_set('pcre.backtrack_limit',10000000);

1-Hosting Bellek Sınırlarının Aşımı Nedeniyle Oluşan WordPress Beyaz Ekran Hatası

Hafıza sınırlarının aşılması, Wordpress beyaz sayfa hatasının bir başka olası nedenidir. Bu genellikle varsayılan bellek sınırınızı aşan ve Wordpress beyaz sayfaya neden olan bir eklenti yüklemeye çalıştığınızda olur. Yakın zamanda bir eklenti kurmamış olsanız bile, zamanla biriken veya geçici aşırı yük vb. gibi sebepler barındırma hizmetinizde sizin için ayrılmış kotayı aşmasına kolayca neden olabilmektedir. Bir WordPress sitesi bellek kotasını aştığında, kaynakları korumak için sunucu işlemleri yanıtlamamaya başlar.

PHP belleğini artırmak için wp – config . php dosyanızı açıp şu kod parçasını üzerine kopyalamanız yeterlidir: 

 ”define(‘WP_MEMORY_LIMIT’,’64M’);”

2-Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Wordpress Beyaz Ekran Hatası için Eklentiyi Devre Dışı Bırakma

WordPress yönetici alanına erişebiliyorsanız, Eklentiler > Yüklü Eklentiler sayfasına gidip tüm eklentileri seçin ve ardından Toplu İşlemler menüsünden Devre Dışı Bırak‘ı seçin.

Sitenizi yeniden yükleyip beyaz ekran hatasının çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Eğer herhangi bir sorun görmüyorsanız, yüklediğiniz bir eklentinin beyaz sayfa hatasına neden olduğunu varsayabiliriz. Şimdi hangi eklentinin bu soruna neden olduğunu bulmak için eklentileri tek tek aktifleştirin.

Eğer WordPress kontrol paneline erişemiyorsanız, tüm eklentileri devre dışı bırakmak için FTP veya cPanel kullanabilirsiniz. Burada cPanel üzerinden anlatım yapacağız.

 • Öncelikle cPanel’de otum açın ve Dosya Yöneticisi‘ne gidin.
 • Kök dizine çift tıklayın (genellikle public_html ).
 • Buradan da wp-content klasörüne çift tıklayarak giriş yapın.
 • Plugins klasörüne sağ tıklayıp Rename (adını değiştir) butonuna tıklayarak klasöre plugins.deactive gibi bir isim verin. Böylece tüm eklentiler devre dışı bırakılmış oldu.
 • Eklentileri devre dışı bırakmak sorunu çözdüyse wp-content klasöründe yeni bir klasör oluşturun ve plugins olarak adlandırın.
 • Ardından, daha önce ismini değiştirdiğiniz plugins klasöründeki eklentileri tek tek yeni klasöre taşıyın. Böylece eklediğiniz eklentiler aktifleşecek.
 • Her defasında tek eklenti aktarın ve soruna hangi eklentinin neden olduğunu görmek için sitenizi kontrol edin.

Wordpress beyaz ekran hatasına neden olan eklentiyi bulduğunuzda, yardım için eklenti geliştiricisine ulaşabilir veya mevcut eklentiyi silip, yerine alternatif bir eklenti yükleyebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri mevcut temanız için de yapabilirsiniz. Çünkü WordPress beyaz ekran hatası bazen temadan da kaynaklanabilir. WP yönetim paneline erişiminiz varsa, mevcut temanızı varsayılan bir temayla değiştirin. Yönetim paneline erişemiyorsanız, işlemi FTP veya cPanel üzerinden yapabilirsiniz.

Eklenti deaktif işlemindeki gibi bir yol izleyin fakat bu kez wp-content>Themes klasörüne girip mevcut temanızın adını değiştirerek devre dışı bırakın ve themes adında yeni bir klasör oluşturup wp varsayılan temayı buraya aktarın. Tema değişimiyle sorun çözüldüyse, eski temanızda bir uyumsuzluk söz konusu olabilmektedir. Durumu tema geliştiricisine iletebilirsiniz.

Eklenti ve temalar da sorunun çözülmesini sağlamadıysa diğer çözüm yollarını deneyin.

3- PHP Sürümünü Güncelleyin

PHP’nin eski bir sürümünü kullanıyorsanız, bu durum yürütme sorunlarına ve beyaz ekran hatasına yol açabilmektedir. Bu nedenle PHP’yi en son sürüme güncellemeniz önemlidir. Web site barındırıcınızdan bu işlemi sizin için yapmalarını isteyebilirsiniz. Kendiniz yapmak isterseniz cPanel gibi bir kontrol paneline erişiminiz olmalı.

 • Öncelikle cPanel’e giriş yapın.
 • Sayfayı kaydırarak Yazılım bölümünü bulun.
 • Yazılım bölümünde Select PHP Version‘a  tıklayın.
 • Sonraki sayfada, PHP sürümü açılır menüsünü tıklayıp en son sürümü seçin.
 • Bunu yaptıktan sonra sitenizi tekrar kontrol edin. Her şey yolundaysa ve Wordpress beyaz ekran hatası artık görünmüyorsa, demek ki sorun eski PHP’den kaynaklıymış. Sorun devam ediyorsa diğer seçeneklere geçin.

4-Wordpress’i Manuel Olarak Güncelleyin

Başarısız bir otomatik güncelleme veya çekirdek WordPress dosyalarınızda oluşan hatalar, beyaz ekran hatasına yol açabilmektedir.

Not: Güncellemeden önce dosyalarınızı yedekleyin.

Herhangi bir sebepten dolayı admin panele giriş yapamadığınızda, Wordpress güncellemesi manuel olarak yapmak için FileZilla gibi bir FTP programı kullanabilirsiniz.

 • Öncelikle Wordpress’in en yeni sürümünü indirin.
 • Ardından, indirilen zip dosyasını çıkarın.
 • FTP bilgilerinizle FileZilla programına giriş yapın.
 • Bilgisayarınıza indirip çıkardığınız Wordpress dosyalarını site kök dizinine aktarın.
 • Üzerine yazmanız istendiğinde Üzerine Yaz‘ı seçin ve Her zaman bu eylemi kullan seçeneğini işaretleyip Tamam‘a basın.

Yükleme tamamlandığında, Wordpress güncellenmiştir. Şimdi sitenizi yeniden yükleyerek bunun Wordpress beyaz ekran hatasını düzeltip düzeltmediğini kontrol edin.

Wordpress Beyaz Sayfa Hatası

5- Ek Çözümler

 • Kod Hatalarını Düzeltin– Beyaz ekran sorununa genellikle kodunuzdaki hatalardan da neden olabileceğinden bahsetmiştik. Örneğin, wp-config.php dosyasının sonundaki boş satırları silebilirsiniz. Aynı zamanda, bu dosyanın altında bir kapanış etiketi (?>) varsa bunu da kaldırmalısınız.
 • wp-config.php için uyguladığınız adımları functions.php için de tekrarlayın fakat function.php dosyasındaki kapanış etiketlerini (?>) kesinlikle silmeyin. Sadece alttaki boş satırları silmeniz yeterli.
 • Siteyi Yedekten Geri Yükleme– Düzenli olarak site yedeği alıyorsanız ve elinizde öncesine ait bir site yedeği varsa, Wordpress beyaz sayfa hatasının çözümü için en garanti yol bu yedeği geri yüklemek olabilir. Birçok hosting firması otomatik yedekleme hizmeti de sunar. Hosting kontrol panelinize giriş yapıp bunu kontrol edebilir ya da firmanızdan yedek geri yüklemesi talep edebilirsiniz.
 • Son olarak, Wordpress beyaz ekran hatasının düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Firmanız gerekli desteği sunamıyorsa, güvenilir ve çözüm odaklı bir firmaya geçmek isteyebilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu