Wordpress Güvenlik

WordPress Eklentisinde Kritik Güvenlik Açığı

Popüler blog ve kişisel yayın sitesi WordPress’teki; 100.000’den fazla sayfanın indirip kullandığı Wordpress eklentisinde kritik güvenlik açığı keşfedildi. Real-Time Find and Replace (Gerçek Zamanlı Bul ve Yerini Değiştir) isimli popüler eklentideki güvenlik açığı olduğu, Bu nedenle sayfalara kötü niyetli müdahaleleri olanaklı hâle getiriyor. Siteler Arası İstek Sahtekârlığı (CSRF) adı verilen yöntem yoluyla ele geçiriliyor. Bunun sonucunda sayfaya kötü niyetli kodlar eklenebiliyor.

Wordfence tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; bu kötü niyetli kodlar yoluyla yeni bir yönetici hesabı açılabilmektedir. Oturum çerezleri çalınabilmektedir. Ayrıca kullanıcılar kötü niyetli bir siteye yönlendirilebilmektedir. Bundan dolayı yönetici erişimi elde edilebilmekte veya hiçbir şeyden habersiz ziyaretçiler, tehlikeli bir siteye gönderilebilmektedir. Siteler arası komut çalıştırma, JavaScript kodlarına müdahaleyle sağlanıyor.

Güvenlik açığı neye neden oluyor?

Güvenlik Açığı Nedenleri
Güvenlik Açığı Nedenleri

Real-Time Find and Replace eklentisi; yöneticilerin WordPress’teki herhangi bir HTML içeriğini dinamik olarak yeni bir içerikle, üstelik kaynak içeriğini sürekli değiştirmek zorunda kalmadan, bir sayfa kullanıcının tarayıcısında belirmeden hemen önce değiştirebilmesini sağlıyor. Böylece; bir kullanıcı orijinal içeriğe sahip bir siteyi kullandığında herhangi bir yer değiştirme kodu ya da içeriği çalıştırıyor.

Bu özellik için kullanılan ana işlevlerden olan ‘far_options_page’ ; tek seferlik anahtar doğrulaması yapmadığından dolayı bulma ve yerini değiştirme kurallarını her güncelleme isteğinde kaynak doğrulama gerçekleşmiyor. Bu yüzden CSRF açığına neden oluyor. CSRF saldırıları, kimliği doğrulanan bir kullanıcıdan bir web uygulamasına giden kötü niyetli istekler olarak belirtiliyor. Bu durumda açığı istismar edebilmek için kullanıcı etkileşimine ihtiyaç duyuluyor. Bunun için de yöneticiyi e-posta yönlendirilebilir. Yorumlarda yer alan kötü niyetli bir bağlantıya yönlendirmek de yeterli oluyor. 

Potansiyel hackerların özellikle  HTML imini kötü niyetli JavaScript koduyla değiştirmeleri durumunda sayfayı bozabilecekleri belirtiliyor. Sayfaların çoğunun sayfa başlığında  HTML imi olduğu için bir kez kötü niyetli kod eklenirse etkilenen sitenin tüm sayfalarında aynı şey görülmüş oluyor.

Tek Seferlik Anahtar Doğrulaması

Öte yandan Real-Time Find and Replace eklentisini son sürümü olan 4.0.2‘ye yükseltmenin sorunu çözeceği belirtiliyor. Yeni sürümde tek seferlik anahtar doğrulaması yapıldığı kaydediliyor. 

WordPress Eklentisinde Kritik Güvenlik Açığı konusunda bilgilerimizi sunduk. Okuduğunuz için teşekkürler.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu