Wordpress Güvenlik

Hackerlar Web Görselleriyle Kredi Kartı Bilgilerini Çalabiliyor

Güvenlik araştırmacıları ve Malwarebytes ekibi; popüler bir içerik yönetim sistemi olan WordPress ile oluşturulan çevrimiçi bir mağaza aracılığıyla kredi kartı verilerini çalmak için kullanılan akıllı bir taktiğin üzerindeki örtüyü kaldırdı. Aslında görselleri kötü amaçlar için kullanmak yeni bir şey değil. Ancak Malwarebytes, bu tür bir saldırıda ilk kez kredi kartı okuyucu (skimmer) gördüklerini söyledi.

Kredi kartı bilgilerinin çalınmasıyla ilgili süreçte hacker’lar tarafından çok sayıda farklı teknik kullanılıyor.

Malwarebytes’ın tehdit analizi ekibi; soruşturmanın başlangıcında bunun favicon gibi görünen kredi kartı okuyucusunun farklı bir örneği olabileceğini düşündü. Ancak işin derinlerine inildiğinde tamamen farklı şeyler ortaya çıktı.

Hackerlar Web Görselleriyle Kredi Kartı Bilgilerini Çalabiliyor
Hackerlar Web Görselleriyle Kredi Kartı Bilgilerini Çalabiliyor

Bilgisayar korsanları, bir web sitesinin favicon’unda kredi kartı bilgilerini çalmak için kullanılan kötü amaçlı kodları gizlemek yerine, bunu bir görüntü dosyasının meta verilerinin içerisine yerleştirdiler.

Değiştirilebilir Görüntü Dosyası Biçimi’nin kısaltması olan EXIF, genellikle dijital bir görüntüyle ilişkilendirilen meta verileri olarak tanımlanıyor. Yani bu veriler içerisinde fotoğrafı çekmek için kullanılan kamera ayarları, donanımı, tarih ve saat gibi birçok bilgi saklanabiliyor.

Metadata Viewer
Metadata Viewer

Bu durumda araştırmacılar, bilgisayar korsanlarının JavaScript aracılığıyla telif hakkı bulunan meta verilerini kullandıklarını keşfetti. Etkinleştirildikten sonra alışveriş yapan kişilerin isimleri, fatura adresleri ve kart bilgileri internet mağazasının girdilerinden çekiliyor. Toplanan veriler, hacker’lara ulaştırılmak üzere bir görüntü dosyasına geri yükleniyor.

Tüm bu adımlar ve ince ayrıntılar; büyük olasılıkla saldırının şüphe uyandırma şansını en aza indirmek için gerçekleştiriliyor. Böylece önemli verilerin çalınması için ne gibi taktikler geliştirilebileceğini görmüş oluyoruz. Son yıllarda çalıntı kredi kartı bilgilerinin satışı; bu kartlarla yapılan alışverişlerin sayısı ise çok fazla artış gösterdi.

Hackerlar Web Görselleriyle Kredi Kartı Bilgilerini Çalabiliyor yazımızı size sunduk. Yorumlarda fikirlerinizi bekliyoruz.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu