Wordpress Güvenlik

GoDaddy hacklendi: 1.2 milyon kişinin verileri sızdırıldı

Dünyanın en büyük alan adı/hosting servis sağlayacılarından GoDaddy, yeni bir siber saldırıyla karşı karşıya kaldı.

GoDaddy tarafından Menkul Kıymetler Komisyonu’na sunulan raporda; sunuculara yetkilendirilmemiş üçüncü taraf kişiler tarafından erişilmiştir. Ayrıca 1.2 milyon kişiye ait hassas bilgilerin sızdırıldığı belirtilmiştir.

İnternet ‘domain’ hizmeti veren GoDaddy, platforma yeni bir siber saldırı yapıldığını açıkladı. Bundan dolayı saldırı kaynaklı veri ihlali sırasında, yaklaşık 1.2 milyon müşterinin telefon numarası ve e-posta adresinin açığa çıktığı kaydedilmiştir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bildiride; GoDaddy Bilgi Güvenliği Baş Sorumlusu Demetrius Comes şirketin saldırıya uğradığını doğruladı.

GoDaddy hacklendi: 1.2 milyon kişinin verileri sızdırıldı. İşte Sızdırılan Veriler

Şirketin WordPress tabanlı yönetim ekosistemine, üçüncü taraflar tarafından yetkisiz erişim sağlanmıştır. Ayrıca saldırı sırasında, GoDaddy’nin WordPress tabanlı yönetim panellerindeki yönetici şifrelerinin de içlerinde bulunduğu birçok şirket verisi ve müşteri verisi sızdırılmıştır.

6 Eylül tarihinde WordPress Yönetim sunucularına yapılan sızma sonrasında email adresleri, müşteri numaraları, admin şifreleri, sFTP şifreleri ve SSL özel anahtarları gibi kritik verilerin ele geçirildiği açıklandı.

Saldırıyı geç fark eden GoDaddy, güvenlik güçleri ile iş birliği yaparak saldırının kaynağını belirlemeye çalışıyor. Ayrıca şirket, yeni SSL sertifikaları ile güvenliği sağlamaya çalışıyor.

Godaddy Veri İhlali
Godaddy Veri İhlali

GODADDY, VERİ İHLALİ NEDENİYLE MÜŞTERİLERİNDEN ÖZÜR DİLEDİ

Diğer yandan; GoDaddy, yaşanan siber saldırı olayı ve veri ihlali nedeniyle müşterilerinden özür diledi. Olayı incelemeye devam ettiklerine işaret eden şirket, veri ihlalinden etkilenen müşterilerle siber saldırı konusunda bilgilendirmek için doğrudan iletişime geçtiklerini dile getirdi. ‘Domain’ hizmeti servisi, güvenlik sistemlerini ek koruma katmanlarıyla güçlendireceğinin de altını çizdi.

GoDaddy hacklendi: 1.2 milyon kişinin verileri sızdırıldı yazımızı sizinle paylaştık. Bu konu hakkında düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu