Wordpress Genel
Trend

WordPress Nedir?

Wordpress Nedir?
Wordpress Nedir?

WordPress; açık kaynak lisanslama ile dağıtılan, PHP programlama dili ile yazılmıştır. Ayrıca MySQL veri tabanı üzerinde çalışan bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Açık kaynak kodlu olması demek; herkes tarafından özelleştirebilir, geliştirilebilir ve farklı fikirlere ev sahipliği yapabilir demektir. ‘Wordpress Nedir? ve Ne İşe Yarar?’ bu yazımızda hepsini anlatacağız.

Ne İşe Yarar?

Her ne kadar blog site sistemiyle başlamış olsa da, daha sonra çok yönlü geliştirilerek haber sitesi, kurumsal firma sitesi, e-ticaret sitesi, oyun sitesi, pazaryeri sitesi, bağış sitesi, sosyal medya benzeri siteler, forum sitesi ve aklınıza gelebilecek her türlü site yapılabilmektedir (Bknz. Çeşitli Site Demoları)

İlgili Makaleler

WordPress bünyesinde barındırdığı tema ve eklenti bölümleri ile bir çok özelliklere de açılabilmektedir (Bknz. WordPress Tema ve Eklenti). Basitçe anlatmak gerekirse, bir site için ilk önce domain ve hosting almanız gerekir. (Bknz. Domain ve Hosting Nedir?) Ayrıca bunlar tüm siteler için geçerlidir. Daha sonra sitenizi kuruyorsunuz, fakat bundan sonrası için kodlama yapmanız gerekmektedir. İşte WordPress tam da bu noktada size yardımcı olmaktadır. Size kodlama veya herhangi teknik bilgiye sahip olmadan sitenizi kurma ve yönetme olanağı sağlamaktadır.

 WordPress Özellikleri
WordPress Özellikleri

WordPress Özellikleri

Wordpress’in en büyük özelliklerinden bir tanesi, çok iyi ve geniş kapsamlı dokümantasyona ve oldukça kalabalık ve kişilerin her türlü sorun ve sorularına cevap bulabileceği forumlarının ve kaynakların bulunmasıdır. Aynı zamanda Wordpress’in kendi tema ve eklentileri mevcuttur. Ayrıca bu özelliklerin hepsinin bir arada kullanılmasıyla hayalinizdeki siteyi çok rahat tasarlayabilirsiniz. Ayrıca kullanımı en kolay içerik yönetim sistemidir.

Wordpress İle Kurulabilen Siteler Hangileridir?

İlk olarak blog oluşturmak için kullanılan Wordpress, büyük eklentileri ve tema çeşitliliği sayesinde her türlü web sitesi oluşturma tabanı bulunmaktadır.

Bu nedenle WordPress ile oluşturulabileceğiniz sitelerin türleri aşağıdakilerden bazıları şöyle sıralanmaktadır;

 1. Online satış siteleri
 2. Bloglar
 3. Portfolyo – CV siteleri
 4. Online kurs siteleri
 5. Forumlar
 6. Sosyal ağlar
 7. Galeriler
 8. Üyelik gerektiren siteler
 9. Haber Portalı
 10. Online dergi siteleri
 11. İş bulma siteleri
 12. Online rezervasyon gerektiren siteler
 13. Kurumsal web siteleri
 14. Açık artırma ve kupon siteleri
 15. Quora gibi soru-cevap siteleri
 16. Vikisöz gibi bilgi tabanları
 17. YouTube gibi medya siteleri
 18. Bağış toplamak için kar amacı gütmeyen web siteleri
 19. Chat odaları

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu