Wordpress Genel

Wordpress Doğru Tema Seçimi

İyi bir Wordpress doğru tema seçimi yapmak, web sitenizin geleceğini belirliyor.

Tasarım açısından iyi bir tema seçmek web sitenizin daha güzel hale gelmesinin yanı sıra, arama motorları içerisinde de sahip olacağı puan açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca web sitenizin tasarımında seçeceğiniz tema, web sitenizin arama motoru optimizasyonu (SEO) için oldukça değerli hale gelir.

Wordpressde tema seçimi yapmanın tasarım unsurları açısından en önemli püf noktalarından biri de, SEO ile uyumlu bir altyapıya sahip olup olmadığıdır. Aynı zamanda en iyi Wordpress temaları seçimi yaparken temanın SEO açısından uygunluğunun kontrol edilmesi gerekiyor. Tema SEO açısından kötü kodlanmışsa, telafi edilemeyecek bir kurulum yanlışının da içine düşmüş oluyorsunuz.

İlgili Makaleler

Blogumuzu açtık, sıra geldi kurduğumuz Wordpress blogunun temasını kurarak ön yüzünü, yani tasarımını oluşturmaya. Sizde daha öncede dediğim gibi Wordpress’te her şey çok kolay. Word veya Excel kullanmaktan farkı yok.

Wordpress doğru tema seçimi, ücretli ve ücretsiz olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Ücretsiz temalar çok cazip gelse de kesinlikle ücretli tema kullanılması tavsiye edilmektedir. En büyük nedenlerinden biri de ücretsiz temaların içinde kötü amaçlı yazılınlar olabilmektedir. Eğer ki siteniz ürün alıp satma üzerine olucaksa; SEO ve müşteri datalarını saklama açısından yine en avantajlı olanı ücretli temalardır.

Tema Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Wordpress Tema Güvenliği

Sadece Wordpress tema havuzunda 9,000 civarında tema bulunmaktadır. Bu temalar çeşitli işlevleri ve tasarım tipleriyle binlerce websitesi için olanak sunmaktadır.

Bazı temalar performans açısından optimize edilmiştir. Bazıları ise pek çok farklı tasarım modelini sizler için sunar. Hatta bazı Wordpress temalarının SEO yani arama motoru optimizasyonuna uygun şekilde tasarlandığını da görebilirsiniz.

Mükemmel bir tema istediğinizde ise, bu özellikleri içerisinde barındıran temalar bulmak epey zor olmaktadır. Fakat tüm bu özellikler arasından bir seçim yapmanız gerekiyorsa, ilk seçeceğiniz özelliğin “Tema Güvenliği” olması, bana kalırsa oldukça akıllıca olacaktır.

Günümüzde hackerlar, saldırıda bulunmak istedikleri tüm programların, kod parçalarının ve tabiki temaların açıklarını bulmak için uğraşırlar. Wordpress’inde GPL yani Açık Lisansa sahip olduğunu düşünürsek, kötü amaçlı kişiler rahatlıkla kullandığınız temalardaki açıkları bulabilirler.

Eğer temanız çeşitli güvenlik açıklarına sahipse, hackerlar bu açıkları kullanarak kişisel verilerinizi, üye bilgilerini ve hatta tüm sitenizi ele geçirebilir. Bu tarz saldırılar hem maddi, hem de manevi olarak size büyük kayıplar yaşatabilirler.

Güvenli WordPress temaları bu tarz açıklara sahip olmamalıdır. Aynı zamanda sürekli güncelleniyor olması ve doğru kodlama ile yapılmış olması önemlidir.

Tema Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  1. Temanın hızlı olduğundan emin olun
  2. SEO uyumlu tema olduğuna emin olun
  3. Tarayıcı uyumluluğunu kontrol edin
  4. Sektörünüzle ilgili bir tema seçin
  5. Kullanımı kolay ve güvenli bir tema seçin

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu