Wordpress Genel

Wordpress function.php Nedir?

Konu başlığından da anlayabileceğiniz gibi sizlerle Function.php hakkında merak edilenler konusunu ele alacağız. Konudan önce function.php nedir? ilk bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Bu sayede hala Wordpress hakkında bilgisi olmayan veya yeni karşılaşmış kişilere temelde bilgilerden birini vereceğiz.

WP Function.php Nedir?

Wordpress tema dosyalarında kullanılan function.php ise bir dosya ismidir. Kısaca; function.php  “Tema Fonksiyonları”nın çalışması için kullanılan fonksiyon dosyasıdır. Ayrıca bir Wordpress temasını ayakta tutan; ona fonsiyonellik ve özellikler katan function.php istediğinizi yapabilmeniz için size fırsat vermektedir. Function.php daha çok seçtiğiniz tema içerisinde bulunan filtreleme işlemleri; sınıflar ve eylemler gibi tüm ayarları yazılımsal olarak bulabileceğiniz bir dosyadır. Aynı zamanda bu dosya tüm ücretsiz ve ücretli WordPress temaları ile birlikte gelmektedir.

İlgili Makaleler
 Function.php Nedir?
Function.php Nedir?

Function.php Dosyasını Nerede Bulabiliriz?

wp-content>themes>tema-adi>functions.php şu uzantılara tek tek girdiğinizde karşınızda function.php dosyasını görebileceksiniz. Function.php dosyası temanın klasöründe bulunabilmektedir. Wordpress çekirdeğinde önceden tanımlanmış kancalara ve filtrelere hem yerleşik Wordpress işlevlerini hem de normal PHP işlevleri eklenir

Function.php Dosyasını Nerede Bulabiliriz?
Function.php Dosyasını Nerede Bulabiliriz?

Function.php’nin Sıklıkla Kullanıldığı Yerler

Function.php dosyası aklınıza gelen neredeyse her türlü işlem ve işlevsel bir sistem ya da farklı teknikler için sıklıkla kullanılmaktadır. Şöyle özetlemek gerekirse;

*Web siteleri için önemli olan Menüler, Footer, Header gibi herhangi bir yerde bulunan tüm menü ve menü çeşitleri function.php dosyasında tanımlanmaktadır.

*Sidebar adı verilen tüm veriler için oluşturulan bileşenler yine aynı dosya içerisinde tanımlanmakta ve düzenlenmektedir.

*İçerik oluşturmak için kullandığınız yazılar kategorisi gibi alanların sayfalama sistemi oluşturabilmek için yine aynı dosya kullanılmaktadır.

*Seçmiş ve kullanmak istediğiniz tüm temalara ait JS veya CSS dosyalarını header yada footer bölümüne ekleyebilme özelliklerini yine function.php dosyasında görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

*Özel tema fonksiyonların tamamı bu dosyada tanımlanmaktadır.

Function.php Hakkında Merak Edilenler ‘i yanıtlama çalıştık. Umarım herkese faydalı olur.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu