Wordpress Genel

Apple ve WordPress Uygulama İçi Satın Alma

Son zamanlarda sık sık uygulama marketindeki keskin hamleleri ve açtığı davalar ile gündeme gelen ABD’li teknoloji devi Apple, son olarak WordPress ile sorunlar yaşamıştı. Apple ve WordPress uygulama içi satın alma savaşında son durum olarak; bu sorunların çözüldüğü açıklandı.

Apple’dan gelen açıklamada, WordPress ile yaşanan anlaşmazlığın “çözüldüğü” ifade etti. Ayrıca firmanın yeniden yaptığı değerlendirmede WordPress iOS uygulamasında uygulama içi satın almaların olmasına gerek bulunmadığı ifade edildi.

İlgili Makaleler

Apple vs WordPress: Ne olmuştu

Apple vs WordPress: Ne olmuştu
Apple vs WordPress: Ne olmuştu

WordPress dünyanın en popüler blog oluşturma platformlarından bir tanesidir. Ücretsiz olarak da kullanılabilmesine rağmen platformun pek çok işlevli özelliği satın alınarak kullanılıyor. Aynı zamanda abonelik mantığıyla kullanılabiliyor.

Apple, kullanıcılardan ücret alınan her uygulama için kendi mağazası üzerinden alışveriş yapılmasını istiyor. Ayrıca bu ücretten de kendisine pay ödenmesini istiyor. Benzer bir durum nedeniyle Epic Games ile de ters düşen Apple, Fortnite’ı mağazadan kaldırmıştı.

WordPress ile de uygulama içi satın alma sorunu yaşayan Apple, durumun çözüldüğünü söyledi. WordPress’in yaratıcısı olan Matt Mullenweg ise yaptığı açıklamada Apple’ın WordPress iOS uygulamasını yeniden değerlendirdiğini söyledi. Yani uygulama Apple’ın sistemini kullanarak ödeme almak zorunda değil.

Apple güncellemeleri dondurmuştu

Apple Güncellemelerini Dondurdu
Apple Güncellemelerini Dondurdu

Daha önce oyun için güncellemeleri dondurduğunu ifade etmişti. Firma daha önce de WordPress’ten gelen farklı ödeme alternatiflerine yönelik teklifleri doğrudan reddetmişti. Görünüşe göre insanlardan gelen tepkiler nedeniyle teknoloji devi geri adım attı.

Kararın arkasında hangi sebepler yer alırsa alsın; Apple’ın uygulama marketi konusundaki uygulamalarını bir kez daha tartışma nedeni haline getirdi. Epic Games firmanın politikalarını değiştirmesi için şu anda baskı yapmaya devam ediyor. Microsoft ise bulut oyun hizmetlerini yasaklayan Apple yaklaşımını hedef alıyor. 

Yasa koyucularla da anlaşmakta sorun yaşayan Apple, anti tröst organizasyonların da hedefinde yer alıyor. Firmanın ileride nasıl bir yol izleyeceğini ise hep birlikte göreceğiz.

Apple’ın App Store’u fazlaca keyfi ve zaman zaman da şirketleri yola getirmek için bir silah gibi kullandığı yorumları uzun yıllardır yapılıyor. Epic’in başlattığı bu kavgada arada derdini çözmek isteyenlerin de Wordpress örneğindeki gibi sonuç alması mümkün gibi görünüyor. Apple komisyon oranlarında geri adım atmasa da App Store’un yönetiminde önemli bir reform gerçekleştirmesi gerekecek gibi görünüyor. 

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu