Wordpress Entegrasyonlar

GitHub Nedir ve Ne İşe Yarar?

İçinde bir yazılım barındıran tüm ürünlerin arkasında geniş bir ekip ve büyük bir emek vardır. Ekip çalışması zaten zordur, özellikle bir de konu yeni bir yazılım geliştirmekse işler çığrından çıkabilmekte ve ortalık karışabilmektedir. Bu yüzden GitHub servisi tam da bu tür durumları ortadan kaldırmak için geliştirdi. GitHub, yazılım geliştirme ekiplerine aynı anda çalışabilecekleri internet tabanlı bir depolama alanı sunmaktadır.

Aynı ekipte bulunan farklı geliştiriciler ortak olmayan alanlarda aynı yazılım üzerine çalışmalar yaparlarsa çakışmalar olabilirmekte ve bütün emek boşa gidebilmektedir. GitHub servisi ise yapılan bu çalışmaların anlık olarak görülmesini, yorumlanmasını, düzeltilmesini ve onaya bağlanmasını sağlıyor. Gelin GitHub nedir, ne işe yarar biraz daha yakında inceleyelim ve bu servis hakkında bilmeniz gerekenleri görelim.

Peki Nedir Bu GitHub?

GitHub Nedir?
GitHub Nedir?

GitHub; kalabalık bir ekibin sürüm kontrol sisteminde bir yazılım geliştirirken kullanabilecekleri internet tabanlı bir depolama servisidir. Aynı zamanda GitHub, Git yönetim sistemi ile geliştirilen yazılımlarda kullanılabilmektedir. Ayrıca açık kaynak kodlu bir servis olması nedeniyle pek çok yazılım ekibi tarafından kullanılmakta ve geliştirilmektedir.

GitHub servisini kaç kişinin kullandığı ve kaç kişinin aynı anda bir proje üzerinde çalıştığı önemli değildir. Servise dahil olmak ve proje üzerinde çalışmak için internet bağlantısı gereklidir. İnternet tabanlı olduğu için GitHub servisi ile proje üzerinde yapılan değişiklikleri söz konusu ekibin tamamı görebilmektedir.

Ne işe yarar?

GitHub ne işe yarar?
GitHub ne işe yarar?

GitHub servisi sayesinde pek çok kişiden oluşan kalabalık yazılım geliştirici ekipler bile aynı anda aynı proje üzerinde çalışabilir ve ayrı değişiklikler yapabilirler. Bu servis üzerinden geliştirilen projelerde ekip büyük bir zaman kazanır. Çünkü tekrar tekrar aynı işlemler yapılmaz, çakışmalar olmaz ve uzun toplantılarda karar verilecek şeyler belki bu servis üzerinden gösterilerek hızla onaylanabilir.

GitHub yalnızca geliştirici ekibin değil, yazılımı hazırladıkları müşterinin de kullanabileceği bir alan sunar. Diyelim ekip yazılımı hazırladı ve sundu. Ancak müşteri proje üzerinde bazı değişiklikler yapmak istiyor. GitHub servisi üzerinden gerekli düzenlemeleri ve güncellemeleri yaparak iletişim sürecini hızlandırabilmektedir. Aynı zamanda yapılan değişiklikler onaydan geçmeden ana projeye dahil edilmediği için herkes kendi düzenlemesini yaparak fikrini ortaya koyabilmektedir.

GitHub kullanmadan önce bilmeniz gereken terimler:

GitHub kullanmadan önce bilmeniz gereken terimler
GitHub kullanmadan önce bilmeniz gereken terimler
 • Repository (repo): Sürüm geçmişleri de dahil tüm dosyaların depolandığı alan.
 • Branch: Ana projeyi etkilemeyecek değişikliklerin yapıldığı çalışma alanı.
 • Markdown (.md): Düz metni GitHub koduna dönüştürme yöntemi.
 • Commit Changes: Repo’da bulunan bir değişikliğin kaydedilmesi.
 • Pull Request (PR): Bir alanda yapılan değişikliğin başka bir alanla birleştirilmesi isteği.
 • Merge: PR onayı sonrası birleştirme ve ana projeye ekleme.
 • Issues: Proje panosundaki değişiklikleri izleme.
 • Federalist: GitHub değişikliklerini dağıtan ve önizleme imkanı sunan platform.

GitHub nasıl kullanılır?

 • #1: Buradan GitHub internet sitesini açın ve tüm ekibi kaydedin.
 • #2: Yeni bir proje başlatın ve ekibi dahil edin.
 • #3: Her bir ekip üyesi ana projeye bağlı bir alan oluştursun.
 • #4: Ekip üyeleri kendi alanlarında diledikleri değişiklikleri yapabilirler.
 • #5: Ekip üyeleri değişikliklerin incelenmesi için PR isteği göndersinler.
 • #6: Federalist üzerinden önizleme yapılır.
 • #7: Uygun olan değişiklikler onaylanır.
 • #8: Proje tamamlanana kadar bu adımlar tekrarlanabilir.
 • #9: İşlem tamam.
GitHub Web site
GitHub Web site

GitHub servisini kullanarak bir ekip halinde yazılım geliştirmek işte bu kadar kolay. Değişiklikleri tüm ekip üyeleri inceleyebilmektedir. Bundan dolayı değişiklikleri onaylamak için tek bir kişiye ya da birkaç kişiye özel bir yetki verilmelidir. Onaylanan değişiklikler geri alınabilmektedir. Bu yüzden zaman kaybı olacağı için dikkat edilmelidir.

Kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

GitHub kullanırken dikkat etmeniz gerekenler
GitHub kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

GitHub servisinde her bir ekip üyesinin kendine özel bir alanı vardır ve istedikleri zaman yapılan değişiklikleri diğer ekip üyeleriyle paylaşabilirler. Ancak değişiklik onaylanmadığı zaman çalışma alanı ortadan kaybolabilmektedir. Bu nedenle asıl çalışmanın Google Docs ve benzeri bir uygulamada yapıldıktan sonra servise aktarılması önerilmektedir.

GitHub internet sitesi herhangi bir masaüstü internet tarayıcı üzerinden açılarak kullanılabilmektedir. Ancak buradan indirerek kullanabileceğiniz GitHub Desktop uygulaması önerilmektedir. Çünkü GitHub Desktop uygulaması çok daha geniş araç kullanımı sunar ve çok daha kullanışlıdır.

Pek çok kişiden oluşan kalabalık geliştirici ekiplerin bir yazılım projesinde aynı anda çalışmalarını sağlayan GitHub nedir ve ne işe yarar? gibi merak edilen soruları yanıtladık ve servis hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettik. GitHub kullandıysanız deneyiminizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu