Wordpress Eklenti

WordPress Ninja Forms Eklentisindeki Hatalar 1 Milyon Siteyi Etkiledi

WordPress için Ninja Forms eklentisinde tespit edilen hatalar 1 milyondan fazla siteyi tehdit ediyor. Eğer eklenti için gerekli yama uygulanmazsa sitelerin tamamen ele geçirilmesi bile olasılık dahilinde. Bu arada bilmeyenler için Ninja Forms’un site sahiplerinin basit bir sürükle ve bırak arayüzü kullanarak iletişim formları oluşturmasına izin veren popüler bir eklenti olduğunu not olarak düşelim.

Ninja Forms WordPress eklentisindeki hatalar sebebiyle saldırganların yapabilecekleri ise oldukça can sıkıcı. Bunlar arasında; site yöneticilerini rastgele konumlara yönlendirme, tüm posta trafiğini engellemek için kullanılabilecek bir eklenti kurma, Ninja Forms merkezi yönetim panosu ile bağlantı kurmak için kullanılan Ninja Formu OAuth Bağlantı Anahtarını alma ve site yöneticilerini bir sitenin OAuth Bağlantısını kesebilecek bir eylemi gerçekleştirmesi için kandırma gibi başlıklar söz konusu.

Bu güvenlik açıkları, saldırganların bir sitenin kontrolünü ele geçirmesine ve herhangi bir sayıda kötü amaçlı eylem gerçekleştirmesine neden olabilecek nitelikte. Saldırganların açıklardan yararlanmasını önlemek içinse eklentinin en kısa zamanda güncellenmesi öneriliyor. 8 Şubat itibarıyla tüm güvenlik açıklarının Ninja Forms eklentisinin 3.4.34.1 sürümünde yamalandığını belirtelim.

WordPress Otomatik Güncelleme Özelliği kullanılmalı mı diyenler ise makalemize bir göz atabilir.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu