Wordpress Eklenti

LiteSpeed Web Sunucusu Cache cPanel’e Nasıl Yüklenir?

Bu makalede, popüler LiteSpeed sunucu yazılımının ne olduğuna, Apache yerine onu neden kullanmak isteyebileceğinize ve cPanel’de nasıl kurulup yapılandırılacağına bakacağız.

Apache web sunucusu, cPanel ve WHM’nin kritik bir bileşenidir. Ancak hiçbir yazılım, herkes için her şey olamaz, her görevi yerine getiremez. Bu nedenle, cPanel’e alternatif olarak NGINX ve LiteSpeed Web Sunucusu gibi alternatifler sunulmaktadır.

LiteSpeed, NGINX ve Apache’ye göre ayrı bir noktadadır. Kurulumu kolaydır, cPanel ve WHM ile mükemmel bir şekilde entegre olur. Üstelik, web sunucunuzu sıfırdan nasıl yöneteceğinizi yeniden öğrenmek zorunda kalmadan, kolayca geçiş yapabilirsiniz.

LiteSpeed Web Sunucusu nedir?

LiteSpeed, Apache’nin yerine geçerek oluşturulmuş, tescilli bir web sunucusudur. Httpd.conf ve .htaccess yapılandırma dosyalarını destekler. Ayrıca mod_rewrite, mod_security ve mod_cache dahil olmak üzere birçok Apache modülüyle beraber çalışabilmektedir.

Bununla birlikte temelde, LiteSpeed tamamen farklı bir tasarıma sahiptir. Bazı durumlarda, Apache için bir avantaj sağlar. NGINX gibi, olay odaklı bir mimariye sahiptir, bu nedenle statik içerikle birlikte süper hızlı çalışır ve çok sayıda eşzamanlı kullanıcıya hizmet veren siteler için mükemmel bir seçenektir.

HTML sayfaları, komut dosyaları ve görseller sunarken hızlı bir şekilde çalışmasının yanı sıra, WordPress ve Magento gibi dinamik sitelerin söz konusu olduğu birkaç püf noktası da vardır. LiteSpeed, birçok popüler içerik yönetim sistemine ve ayrıca e-ticaret uygulamasına, içeriği önbelleğe almayı sağlayan bir eklenti sistemine sahip, dahili bir tam sayfa önbellek sunar. Bu, genellikle harici bir uygulama veya uygulama düzeyinde yönetilen bir eklenti gerektiren özelliktir.

LiteSpeed ile, hosting sağlayıcılarına yüksek performans için Apache uyumluluğu ve sıfır konfigürasyonlu önbelleğe almanın cazip kombinasyonunu sunabilirsiniz. Bir sunucu yöneticisi olarak, düşük kaynak tüketiminden ve tabii ki kapsamlı bir yönetim arayüzü içeren bir eklenti aracılığıyla, cPanel ve WHM ile mükemmel entegrasyondan yararlanabilirsiniz.

LiteSpeed Web Sunucusu Cache cPanel’e Nasıl Yüklenir?

Apache’nin yerine geçmesi nedeniyle, kurulum süreci basittir. Ancak iki ön koşul vardır:

  • LiteSpeed Web Sunucusu lisansı: CPanel uzantı mağazasından bir lisans satın alabilir veya Ücretsiz Başlangıç planını 2GB’den az belleğe sahip bir sunucuda kullanabilirsiniz.
  • CPanel sunucusuna root düzeyinde SSH erişimi.

Web sunucusunu resmi kurulum scripti ile kuracağız. Scripti bu linkten indirir ve incelersiniz. Çalıştırmak için, sunucunuzda SSH üzerinden root olarak oturum açın ve şu komutu girin:

  • bash <( curl https://get.litespeed.sh ) your_serial_no

“your_serial_no” yazan kısmı, lisansınızla birlikte gelen seri anahtarıyla değiştirin. Size bir dizi seçenek sunulur ve varsayılan seçenekleri seçmenizde herhangi bir sorun yoktur. Bu değerleri yönetim arayüzünde ayarlamak için yapılandırma sürecinden geçeceğiz. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, script dosyasının dökümantasyonuna bakabilirsiniz.

Bu makalede kullanmayacak olsak da bittiğinde script dosyasının yazdırdığı WebAdmin şifresini not aldığınızdan emin olun.

Ardından, sunucunuzun WHM arayüzüne gidin ve Plugin menüsünden LiteSpeed Web Server seçeneğini seçin. Bundan birkaç uyarı görebilirsiniz, bunları adım adım düzelteceğiz.

LiteSpeed Web Server
LiteSpeed Web Server

Öncelikle ruid2 Apache modülünü devre dışı bırakmalıyız. Bu modül Apache’nin farklı kullanıcılar olarak çalışmasına izin verir ancak LiteSpeed ile uyumlu değildir.

Yazılım menüsünde EasyApache öğesini seçin ve Customize in Currently Installed Packages öğesine tıklayın. Apache Modules‘i seçin, “ruid” araması yapın ve ruid’in yanındaki anahtarın kapalı olduğundan emin olun.

Easy Apache 4- Apache Modules
Easy Apache 4- Apache Modules

Review sekmesini ve ardından sayfanın alt kısmındaki Provision düğmesini tıklayın. LiteSpeed ayarlarına geri döndüğünüzde, ruid2 modülü uyarısı gitmiş olmalıdır.

Easy Apache 4 - Review
Easy Apache 4 – Review

Sonra, yeni web sunucumuzu etkinleştireceğiz. Yeni sunucuyu ve Apache’yi farklı bağlantı noktalarında paralel olarak çalıştırabilirsiniz. Ancak biz, Apache’yi devre dışı bırakıp LiteSpeed ile değiştireceğiz.

Plugin arayüzünde Switch to LiteSpeed’i seçin.

LiteSpeed Seçin
LiteSpeed Seçin

Sonraki sayfada onayladığınızda, cPanel Apache’yi durdurur ve LiteSpeed Web Sunucusunu başlatır.

LiteSpeed Seçimi
LiteSpeed Seçimi

Bu kadar! cPanel sunucunuz artık birincil web sunucusu olarak LiteSpeed’i kullanıyor. QUIC desteği, LiteSpeed ve Apache arasında tek tıklamayla geçiş yapabilirsiniz. Bunun yanında, bir sonraki bölümde kuracağımız, entegre önbelleğe alma gibi çeşitli yararlı özelliklerden de yararlanabilirsiniz.

cPanel’de LiteSpeed Cache Nasıl Kurulur?

LiteSpeed’in en büyük avantajlarından biri, çok çeşitli içerik yönetim sistemleri ve e-ticaret uygulamaları ile kullanabileceğiniz LSCache adlı yerleşik bir tam sayfa önbellekleme sistemine sahip olmasıdır.

Bazı LSCache özellikleri için ek bir lisansa ihtiyacınız olacaktır ancak WordPress için önbelleğe alma özeliği, kutudan çıktığı gibi çalışabilir konumdadır. Biz de yazımızda WordPress üzerine odaklanacağız.

Öncelikle önbelleğin verileri depolaması için dosya sisteminde klasörler oluşturmamız gerekir. Kurulumda kullandığımız script dosyası bunu bizim için yapabilirdi ancak WHM üzerinden yapmak da aynı derecede kolaydır.

LiteSpeed Configuration’ı ve ardından Cache Root Setup’ı seçin.

Root Klasörler
Root Klasörler

Set Missing Cache Roots’a tıkladığınızda, cPanel, sunucu ve sanal hostlar için önbellek root klasörlerini oluşturur.

Cache Root Setup
Cache Root Setup

Plugin sayfasına geri dönün ve Manage Cache Installations‘ı seçin. Scan düğmesine basın. cPanel, sunucuda yüklü olan WordPress sitelerini aramaya başlayacaktır. Site listesi doldurulduktan sonra, tablonun Actions sütunundaki “on” düğmesini tıklayarak tek tek sitelerde önbelleğe alma özelliğini etkinleştirin.

cPanel'e Yükleme
cPanel’e Yükleme

Apache web sunucusu, çoğu kullanıcı için doğru seçimdir. Yapılandırılabilirlik, genişletilebilirlik ve esnekliğin ideal dengesini sağlar. Ancak LiteSpeed, cPanel ve WHM’yi yerleşik önbelleğe alma ve diğer gelişmiş özelliklere sahip, çok hızlı ve olay odaklı bir web sunucusuyla birleştirmek isteyen sunucu yöneticileri için mükemmel bir alternatiftir.

LiteSpeed Web Sunucusu Cache cPanel’e Nasıl Yüklenir? yazımızı sizinle paylaştık. Bu konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu