Woocommerce

İyzico Efsane Cuma Kampanyaları İstatistiklerini Açıkladı

Kasım ayı, ilk gününden son gününe kadar neredeyse her yerde indirimlerin yapıldığı bir ay olarak geçti. Ay boyunca Türkiye’nin en popüler e-ticaret platformlarından en küçük satış sitelerine kadar her yerde, değişken oranlarda indirimler yaptılar. Ayrıca Türkiye’deki en popüler ödeme altyapısı sağlayıcılarından İyzico ise; tüketicilerin “Efsane Cuma” günleri kapsamında yaptıkları harcamaların istatistiklerini paylaştı.

İyzico’nun açıkladığı istatistiklere göre ülkemizdeki tüketiciler, Efsane Cuma günleri kapsamında alışveriş rekoru kırdılar. Bu bağlamda yapılan alışveriş hacmi, geçtiğimiz yıla göre yüzde 103 oranında artış gösterdi. Tüketicilerin işlem adedi geçtiğimiz yıla göre yüzde 57 artarken, sepet tutarlarında da yüzde 29 artış yaşanmıştır. Bu nedenle; geçtiğimiz yıl aynı kampanyalar kapsamında ortalama 211 TL harcama yapan bir tüketici, bu yıl 273 TL harcama yaptı.

İyzico Efsane Cuma Kampanyaları İstatistiklerini Açıkladı – Taksitli alışveriş oranında düşüş yaşandı

Efsane Cuma Kampanyaları
Efsane Cuma Kampanyaları

İyzico tarafından sağlanan verilere göre vatandaşlar, 2020 yılında taksitle alışveriş yapma durumunu düşürdüler. Bundan dolayı, geçtiğimiz yıl yüzde 50 tek çekim, yüzde 41,6 üç taksit, yüzde 5 oranında da altı taksit yaptılar. Ama bu yıl bu oran, yüzde 53, yüzde 30 ve yüzde 9 olarak kaydettiler. Ayrıca banka kartı kullanım oranı da yüzde 28’den yüzde 33’e yükseldi.

Alışveriş kategorileri dikkat çekici

Efsane Cuma kampanyaları sırasında en çok harcama, giyim sektörü üzerine yapılmıştır. Ancak pandemi nedeniyle zaten ilgi görmeye başlayan çevrimiçi eğitim harcamaları, Efsane Cuma kampanyalarında da dikkat çekti. İyzico’nun verilerine göre eğitim harcamalarında yapılan işlem sayısı yüzde 62, işlem hacmi ise yüzde 148 arttı.

İyzico Efsane Cuma Kampanyaları İstatistiklerini Açıkladı – İç Anadolu, en çok harcama yapan bölge oldu

İyzico, Ödeme Altyapı Sağlayıcısı
İyzico, Ödeme Altyapı Sağlayıcısı

İyzico’nun açıklamalarına göre 2019 yılında, en çok harcama yapan bölge Marmara‘ydı. Ancak bu yıl durum biraz değişti. Öyle ki İç Anadolu bölgesindeki vatandaşlar, Efsane Cuma kampanyalarında en çok harcama yapan kesim oldu. Bu durum, sipariş sayısında farklılık gösterdi. Marmara Bölgesi’ndeki vatandaşlar, sipariş sayısı bazında bir numaraya oturmayı başardılar.

Erkekler, bu yıl çok daha fazla harcama yaptı

Kadınların, erkeklere oranla daha fazla alışveriş yaptıkları yadsınamaz bir gerçek. Bunun durum, 2020 Efsane Cuma kampanyalarında kendini gösterdi. Kadınlar, erkeklerin 0,85 katı kadar fazla harcama yaptılar. Ancak bu oran, geçen yıl 1,3 olarak açıklanmıştı. Haliyle erkeklerin bu yıl, çok daha fazla alışveriş yaptığı sonucuna ulaşıyoruz. Ayrıca ülkemizdeki erkekler, sepet tutarlarını yüzde 33 artırdılar. Erkeklerde yapılan harcama ortalama 376 TL olarak kayıtlara geçti. Aynı zamanda kadınların yaptığı ortalama harcama tutarı ise 285 TL olarak belirlendi.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu