Woocommerce

Google Alışveriş Sekmesini Ücretsiz Hâle Getiriyor

Google, Amazon ile olan rekabetinde karşı her yıl milyarlarca doları rakibine kaptırıyor. ABD merkezli arama devi, e-ticarette Amazon ile aynı konseptte yer almasa da gelirler konusunda Amazon ile rekabet ediyor. Aynı zamanda birkaç yıl öncesine kadar tüketicilerin çoğu, satın almak istedikleri ürünleri Google’da arıyorlardı.

Google arama sonuçları sayfasından Amazon gibi farklı alışveriş sitelerine gitmek mümkün. Bundan dolayı ABD’li şirket, arama sonuçları sayfasına reklam yerleştirerek ürün aramaları aracılığıyla milyarlarca dolar gelir elde ediyor. Amazon’un alışverişteki hâkimiyeti de bilinen bir gerçek. Bu yüzden Dünya genelinde birçok tüketici artık ürünleri aramak için Google’ı atlayarak doğrudan Amazon’a gidiyor.

Google, Amazon ile rekabet adına kolları sıvadı:

Google Alışveriş Sekmesini Ücretsiz Hâle Getiriyor
Google Alışveriş Sekmesini Ücretsiz Hâle Getiriyor

Sonuç olarak; Amazon’un bildirdiğine göre Jeff Bezos’un şirketi, son yıllarda milyarlarca arama reklamı geliri elde etmiş durumda. Durumun farkında olan Google, Amazon ile daha iyi rekabet edebilmek için radikal bir karar almıştır.

Google, satıcıların Alışveriş isimli platformunda satış yapmalarını ücretsiz hâle getiriyor. Önümüzdeki haftadan itibaren Google Alışveriş sekmesindeki arama sonuçlarında ücretsiz ürün listeleri yer almaya başlayacak. Bir perakendeci, Google’da reklam yayınlamasa bile ürünlerini ücretsiz olarak listeleyebilme imkânına sahip olacak.

Google Alışveriş üzerinden ücretsiz satış hamlesi:

Google 'ın Amazon ile Rekabeti
Google ‘ın Amazon ile Rekabeti

ABD’li teknoloji devinin aldığı karara daha yakından bakacak olursak; perakendeciler, alışveriş aramaları için her gün Google’a gelen milyonlarca kişiye ücretsiz olarak erişebilmektedir. Ayrıca alışveriş yapanlar, Google Alışveriş sekmesi sayesinde daha fazla mağazadan daha fazla ürüne ulaşabilmektedir. Aynı zamanda reklamverenler ise ücretli kampanyalar yerine ücretsiz ürün listeleri ekleyebileceklerdir.

Google’ın yapacağı bu değişiklik nisan ayı bitmeden ABD’de hayata geçecek, yıl sonuna kadar da global olarak genişletilecek. ABD merkezli arama motoruyla ilgili bir diğer gelişmeyse satıcıların hesaplarını bağlamalarını sağlamak için PayPal ile ortaklık kurması olarak karşımıza çıkıyor. Google, ayrıca perakendecilerin ürünlerini ve envanterini yönetmelerine yardımcı olmak için Shopify, WooCommerce ve BigCommerce ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

Google Alışveriş Sekmesini Ücretsiz Hâle Getiriyor hakkında bilgilerimizi paylaştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Wordpress Danışmanı

Wordpress Danışmanı Markası TeknoWeb Yazılım ve Medya Şirketinin Bir Kuruluşudur. Teknoweb Yazılım & Medya ekibinin ilke aldığı kalite anlayışı diğer firmalar dan bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni sürekli güncel kalarak son çıkan teknolojileri markanız ile buluşturmak ve bu teknolojileri anlamanızı sağlamak için verilen eğitimlerimizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu